Социјални медиуми

Во Уметност

Го видовте ли трејлерот за новиот филм на Wes Anderson- The French Dispatch?

април 6, 2020

Како огромни фанови на Wes Anderson сме многу среќни за излегувањето на неговиот филм. Плус, Timothée Chalamet во главна улога! Иако овој филм е на врвот на нашата листа…

Прочитајте повеќе

Во Мода

Нашиот дизајн нуди интересна игра со сите наметнати норми

април 2, 2020

Брендот „Лудус“ деновиве објави видео презентација на најновата колекција наречена „Пост-родовост II поглавје“. Модниот дизајнер Драган Христов со години е најзаслужен за растењето на овој бренд, за развивање на…

Прочитајте повеќе

Во Уметност

My photo thoughts

април 1, 2020

Скопје како инспирација никогаш не е премало! Преку камерата на телефонот на нашиот фотограф Жарко, ви претставуваме улична фотографија и фотографии од архитектура кои кажуваат една поинаква црно-бела приказна…

Прочитајте повеќе

Во Уметност

Несекојдневни инста-профили за фотографија

март 31, 2020

Инстаграм е место каде талентирани фотографи од целиот свет ја споделуваат својата креативност. Велат дека фотографијата вреди 1000 зборови. Еве неколку фотографи кои со својата техника и креативност кажуваат…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура

Филмови што секој треба да ги гледа според Мартин Скорсезе

март 31, 2020

Еден од најнаградуваните и највлијателните режисери во Холивуд, од кој сите сме гледале барем по еден филм, дава препораки за филмови што треба да ги гледате барем еднаш во…

Прочитајте повеќе

Во Музика, Новости

Музичка инспирација Katerinha и нејзиниот нов сингл Trippin

март 31, 2020

Таа неодамна го објави својот дебитантски сингл и спот во којшто се вљубивме од прва. Посветеноста, љубовта кон музиката и естетиката се наѕираат буквално во секој аспект од овој…

Прочитајте повеќе

Во Уметност

Славење на убавината низ женскиот објектив: Ellen von Unwerth

март 26, 2020

Историски, патријархалната доминација и институционалните структури на моќ во индустријата се зајакнати со јазикот и сликите користени во фотографското рекламирање каде најчесто жените се модели, а мажите фотографи. За…

Прочитајте повеќе

Во Убавина

Портрети што и пркосат на конвенционалната убавина

март 25, 2020

Следниве фотографии изложени на Adorned – The Fashionable Show, изложба која се одржа во февруари и почеток на март во фотографскиот музеј во Амстердам, ги допираат разните аспекти на…

Прочитајте повеќе

Во Уметност

5 супер мобилни апликации за фотографија

март 24, 2020

За многумина фотографијата е хоби. Повеќето професионални фотографи користат DSLR фотоапарати и скапа опрема. Сепак, има многу кои се потпираат на нивните паметни телефони и нивните можности. Денес, телефонските…

Прочитајте повеќе

Купете го новото електронско издание на
Портрет Магазин