Во Живот и Култура, Музика

МКЦ ќе работи и за Нова година!

декември 28, 2020

Од Младинскиот културен центар објавуваат дека за Нова година ќе пренесуваат посебна програма под слоганот „Чао 2020“. Новогодишната програма ќе се емитува на 31 декември 2020 со почеток во…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

{Рецензија} „Пластична куќа“ во режија на Алисон Чорн – Самотија како терапија

декември 23, 2020

Во соработка со „Гледај.мк“ „Начинот на кој режисерката се изразува, преку низата еднолични и репетитивни кадри (во кои главниот протагонист е токму нејзиниот лик кој ретко менува израз), може…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Шише полно коктели – генијална идеја на Котур кафе и филм

декември 19, 2020

Not all heroes wear caps – Некои прават коктели, ги пакуваат во преслатко дизајнерско стаклено шише за ти да можеш да си ги уживаш дома! Фасцинирани од тоа што…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Од Вива ла Дива до победа во Стразбург – колку државата е отворена за транс права

декември 18, 2020

Интегрално го објавуваме текстот од „Радио Моф“ во однос на правата на трансродовите лица. Авторки: Ивана СмилевскаЕмилија Петреска Трансродовите лица сè погласно зборуваат за своите предизвици. Сепак, овие лица…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Филмот „Улиште“ ќе се натпреварува за гран-при на Фестивалот „Санденс“

декември 17, 2020

Долгометражниот игран филм „Улиште“ на режисерката Блерта Башоли, влезе во главната интернационална натпреварувачка програма на 38. филмски фестивал во „Санденс“. Фестивалот ќе се одржи од 28 јануари до 3…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Платформата за аудио книги „Самоглас“, достапна и како мобилна апликација

декември 16, 2020

Мобилната апликација на Самоглас е веќе пуштена во употреба. Корисници на Андроид можат да ја најдат на следниов линк: https://cutt.ly/phONkf0, корисници на Епл на: https://cutt.ly/LhONlXR. Во рамки на проектот…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Стоп на насилството врз сексуалните работници

декември 16, 2020

Утре, сексуалните работници здружени во СТАР- Прв колектив на сексуални работници на Балканот, и ХОПС – Опции за здрав живот Скопје и Коалиција Маргини по 13-ти пат се приклучуваат кон глобалното одбележување на 17-ти…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Уметност

Фит балет комбинација на грациозност и издржливост

декември 15, 2020

Во светот на фитнесот на глобално ниво, се појави нов вид на физичка активност балет фит или рекреативен балет, кој претставува комбинација од балетската грациозност, правилно држење на телото,…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Ера на лажни вести и дезинформации – како да се заштитиме?

декември 10, 2020

Лажните вести се како магнет на социјалните мрежи, се шират многу брзо и најчесто тешко е да бидат сопрени пред да допрат до голем број на луѓе. Особено дојдоа…

Прочитајте повеќе