Социјални медиуми

Во Живот и Култура

„Денови за донирање” од срце

октомври 13, 2023

Ви најавуваме  Денови за донирање во кои сите ќе ја искусат радоста и моќта на донирањето. Оваа иницијатива се спроведува во рамки на проектот на УСАИД „Партнерства за донирање“…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура

Abstraxion вечерва во Станица 26

октомври 13, 2023

Harold Boué познат како Abstraxion, е француски продуцент и музичар од Марсеј. Неговата музика ги надминува сите наметнати музички рамки и влече од жанрови како итало диско, ЕБМ, раниот транс,…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Некатегоризирано

Викторија Димитровска- Здравиот животен стил на родителите е најдобар учител за нивните деца

септември 29, 2023

Велат дека здрав стил на живеење е скала до успехот, па затоа сакаме да разговараме на оваа тема со инспиративни луѓе што го практикуваат. Наш избор оваа недела е…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура

Изложба на фотографии„Жените и спортот“ на Маја Аргакијева

септември 21, 2023

Амбасадата на Франција, во партнерство со Амбасадата на Грција, Олимпискиот комитет на Северна Македонија и Трговскиот центар „Ист Гејт Мол”, организираат изложба на фотографии во чест на престојните Олимписки игри во Париз 2024, насловена…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура

Актерот Јордан Симонов е лауреатот на 31. ФКТ „Ристо Шишков“

септември 14, 2023

Жири-комисијата на 31. Меѓународниот фестивал на камерен театар „Ристо Шишков“ во состав: Дарја Ризова, претседател, Мими Таневска и Иван Додовски, членови, едногласно ја доделија престижната награда за највисоко актерско…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Кристина Атовска – „Во Украина ги видов најголемите ѕверства што може да ги направи човекот, но и најблагородните човечки особини“

август 31, 2023

Кристина Атовска е единствената новинарка, воена известувачка од Македонија за војната од Украина, која со неверојатна професионалност и храброст успеа да известува од воено подрачје и притоа да остане…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура

Еден ден со…Цветна Фабрика

август 30, 2023

Денот најчесто ни започнува околу 07:00 со утринска прошетка на Мајло. Во меѓувреме си го подготвуваме првото утринско кафе и појадок (кога времето ни дозволува). Завршуваме со банкарските обврски,…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Тамара Котевска е првата македонска авторка која ќе одржи говор на Венецискиот фестивал

август 30, 2023

Тамара Котевска, една од режисерките на наградуваниот документарец „Медена земја“, е првата македонска авторка која доби покана да одржи говор на Венецискиот фестивал. Во рамките на настанот „Lights Camera…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура

Колумна – Што е муабетот со „healing“?

август 30, 2023

„Загрижена сум дека ако се исцелам од својата траума, веќе нема да сум смешна“, е варијација на твитер-изјава, која, според мене, мошне пластично прикажува неколку клучни концепти околу кои…

Прочитајте повеќе

Купете го новото електронско издание на
Портрет Магазин