Месечни архиви

јануари 2021

Во Живот и Култура, Новости

„Врба“ на Манчевски пред американската публика

јануари 13, 2021

„Врба“ на Милчо Манчевски, кој е македонски кандидат за Оскар за 2021-ва, ќе се прикажува во кината, на телевизии и на стриминг-платформите низ САД. Дистрибутер е „Кино Лорбер“, еден…

Прочитајте повеќе

Во Уметност

Далибор Толевски, фотограф – „Работата и животот во Чикаго ми донесоа нова перспектива“

јануари 12, 2021

Фотографот Далибор Толевски за себе вели дека е љубопитен екстроверт, вечен оптимист, позитивец, човек кој не го држи едно место. Хиперактивен и авантурист секогаш е подлежен на промени и…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Актерката Сара Климоска меѓу десетте европски актерски имиња – Shooting Star за 2021 година

јануари 12, 2021

European Film Promotion оваа година ја избра младата македонска актерка Сара Климоска како една од десетте европски актерски откритија – European Shooting Stars 2021, информираат од Агенцијата за филм…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Авенијата Шанз-Елизе во Париз ќе биде претворена во градина

јануари 11, 2021

Градоначалничката Ен Хидалго даде зелено светло за проектот од 250 милиони евра за да се трансформира најпознатата француска авенија во градина, иако трансформацијата нема да се случи пред 2024…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Повик за приказни за МКЦ во пресрет на неговиот 50-годишен јубилеј

јануари 11, 2021

Младинскиот културен центар објави повик до сите негови сегашни и минати соработници и до поединци што имаат лична или туѓа приказна поврзана со МКЦ да ја раскажат преку писмо…

Прочитајте повеќе

Во Новости, Уметност

Студиото „Гибли“ ја прослави новата година со илустрација инспирирана од коронавирусот

јануари 10, 2021

Како дел од годишната порака за Нова година, студиото „Гибли“ на новиот официјален Твитер профил сподели оригинална илустрација за коронавирусот со порака за фановите на социјалните медиуми. Илустрацијата е…

Прочитајте повеќе

Во Мода

ROSETTES- нова капсулна колекција на Tessuti Art

јануари 8, 2021

Tessuti Art е бренд кој дизајнира за стил, удобност и одржливост. Ана Јаким како основач и дизајнер пред празниците ја презентираше последната капсулна колекција ROSETTES која според неа ја…

Прочитајте повеќе

Во Уметност

My photo thoughts – Sunshine state of mind

јануари 4, 2021

Скопје како инспирација никогаш не е премало! Преку камерата на телефонот на нашиот фотограф Жарко, ви претставуваме улична фотографија и фотографии од архитектура кои кажуваат една поинаква приказна од…

Прочитајте повеќе

Во Музика, Новости

Adam – најновата песна од Ámikа

јануари 3, 2021

Adam е најновото музичко остварување на Ámika (Ива Христовска), продуцентка, пејачка и авторка на своја музика која свири на гитара, бас и на други инструменти. Музиката ја прави на лап-топ…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура

Сакам да ги мотивирам младите девојки да продолжат да чекорат по патот на образованието

јануари 2, 2021

Сибел Бајрам стана позната на македонската јавност по својата амбициозност и упорност, како вистински пример дека девојките и жените од ромската заедница можат и заслужуваат рамноправно да се борат…

Прочитајте повеќе

Купете го новото електронско издание на
Портрет Магазин