Во Музика, Новости

Ханис Багашов е режисер на новиот спот на бугарскиот електро бенд Les Animaux Sauvages

мај 12, 2021

Les Animaux Sauvages e електро/минимал-поствејв/пост-панк проект на музичарите Иво Стојадинов и Насо Русков, членови на иконската андерграунд група ,,Babyface Clan“ од Софија, и Сибила Серафим. Песната ,,Nick the Gimp“,…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Во Кинотека на Македонија од петок со документарен филм почнуваат „Вечери на женски права“

мај 12, 2021

Овогодинешното издание на „Вечери на женски права“, следејќи ја глобалната состојба со ковид-19 и здравствените препораки, се одржува во хибриден формат, комбинирајќи настани кои во текот на март се…

Прочитајте повеќе

Во Новости

Lost in baking – Куглов со млечна чоколада

мај 10, 2021

Слаткарката и чоколатиерката Ивана Костадиновска која живее и работи во Прага (@lostinbaking) пред неколку месеци ја претставивме во разговор за „Портрет“ (линк), сега ни испрати рецепт за куглов со…

Прочитајте повеќе

Во Музика, Новости

„Avant-garde Fatiguée“ нов албум од култните „Чиста околина“

мај 7, 2021

По двата успешни најавни сингла, „Си играме со рапот“ и „Малку поети“, Чиста Околина конечно го објавија долгоочекуваниот повратнички албум „Avant-garde Fatiguée“, известуваат од Filter Label. Албумот излегува точно…

Прочитајте повеќе

Во Новости, Убавина

Трансформација, обликување и затегнување на телото пред почетокот на летото

мај 5, 2021

Со наближувањето на летото, почнуваме да се преиспитуваме дали во изминатата година му посветивме доволно внимание на нашето тело и колку успеавме да го подготвиме за топлите месеци. Наталожените…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Промоција на електронското издание на Толковниот речник на македонскиот јазик

мај 5, 2021

Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“ при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје денеска организира чествување по повод 5 Мај – Денот на македонскиот јазик и 100 години…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура

Дуња Јованиќ @imfashionbabe- „Рецептот за успех е многу, многу работа и малку среќа“

мај 4, 2021

Голем дел од нашето динамично секојдневие го поминуваме на социјалните мрежи, од нив се информираме, фрустрираме, утешуваме, усреќуваме, натажуваме. На нив ги прикачуваме нашите разубавени фотографии, ги снимаме најубавите…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Вики Чадиковска – „Секоја приказна пренесува знаење кое може да биде од корист“

мај 4, 2021

Вики Чадиковска повеќе од три децении е дел од македонската новинарска сила, омилено телевизиско лице и пример за впечатлив новинарски израз. Вистинско задоволство е да се разговара со неа…

Прочитајте повеќе

Во Новости

ЗНМ: Борбата против дезинформациите е можна само со објективни и точни информации и транспарентна работа на јавните институции

мај 3, 2021

Одбележувајќи го Светскиот ден за слобода на медиумите – 3 мај, денес во услови на светска здравствена криза, повеќе од кога и да е претходно стана јасно значењето на…

Прочитајте повеќе

Купете го новото електронско издание на
Портрет Магазин