Социјални медиуми

Во Живот и Култура

Шефот што создава неверојатно добри реалистични десерти

февруари 14, 2020

Слатки што изгледаат како вистински овошја или предмети се специјалност на шефот за слатки Бојан Николоски кој работи во Норвешка. Вистинска уметност за која е потребно многу трпение и…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Талентираните браќа со силна пасија за режија и иноваторство

февруари 14, 2020

Ханис го знаеме по фотографиите, краткиот филм „Мишко“, а годинава учествуваше и на програмата „Берлинале таленти“, во рамките на интернационалниот филмски фестивал. Орхан, пак, е познат по иновациите, ентузијаст…

Прочитајте повеќе

Во Уметност

Фотографии (како од sci-fi филм) од бруталистички споменици на Балканот

февруари 14, 2020

Фотографот Марк О’Нил на своето патување низ земјите од поранешна Југославија фотографирал голем број споменици од бруталистичката архитектура позната за овие простори. Со уникатна форма, големина и текстура ја…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура

Културна еволуција преку мемиња

февруари 14, 2020

Тинејџерите и младите над 18 години, практично оние од генерација З, создадоа сосема нов културен правец поврзан со технолошкиот напредок, социјалните мрежи и паметните телефони. Новата меме-култура е комична…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура

Што следува по генерација З? Запознајте ја генерација Алфа

февруари 14, 2020

Децата на милениумците овој пат се главен фокус на новите технологии и маркетинг-стратегии. Генерацијата Алфа полека но сигурно го зазема местото на генерацијата З. Со години, медиумите беа фокусирани…

Прочитајте повеќе

Во Мода

7 изгледи на Тимоти Шаламеј на црвениот тепих

февруари 14, 2020

Актерот кој многу брзо стана миленик на Холивуд, Тимоти Шаламеј, има супер стил, без разлика дали за секојдневната улична мода или за црвениот тепих. Вљубеник во костумите, но со…

Прочитајте повеќе

Во Мода

Ќе станат ли здолништата за мажи дел од конвенционалната мода?

февруари 14, 2020

Само пред неколку сезони единствениот маж што носеше здолниште на модните недели беше дизајнерот Том Браун. Но минатото лето на улиците во Париз може да се видат многумина што…

Прочитајте повеќе

Во Некатегоризирано

Мерсиха Смаиловиќ-  Сакам да бидам гласот на нечујните жени

септември 13, 2018

Разговаравме со Мерсиха Смаиловиќ, еден од основачите на граѓанското здружение „Легис“ што делеше по 1500 топли оброка, хигиенски и други средства што им беа потребни на бегалците во Македонија…

Прочитајте повеќе

Во Некатегоризирано

Време е хуманоста да ни стане секојдневие

септември 13, 2018

Егзодусот на бегалците од Сирија, Ирак, Авганистан надмина милионска бројка, потресните слики од нивното патување до западно-европските земји никого не оставаат рамнодушен. Стотици луѓе, играчи со човечки судбини, криумчари,…

Прочитајте повеќе