Социјални медиуми

Во Живот и Култура, Новости

Објавен конкурс за комедија од македонски автор

јануари 20, 2021

Театар Комедија – Скопје објавува конкурс за избор на комедија од македонски автор со цел да се стимулира жанрот комедија и да се промовираат домашните автори. Конкурсот е отворен…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

„Приказна за безбојното мече“ на Стеванов и Николовска-Тери е првонаградена на стрип фестивалот во Ваљево

јануари 20, 2021

На четвртиот меѓународен конкурс во рамки на стрип фестивалот во Ваљево, Србија, првата награда ја освоија Александар Стеванов и Катерина Николовска-Тери. Жирито во состав Зоран Стефановиќ, управител на Центарот…

Прочитајте повеќе

Во Новости

Annie’s Food Feed – Пудинг од мандарини

јануари 19, 2021

Ангела-Александра Ивановиќ на Инстаграм е Annie’s Food Feed, преку ден менаџер на проекти во адвертајзинг агенција, навечер лингвист, љубител на добра храна и фотограф. Во тоа малку слободно време…

Прочитајте повеќе

Во Музика, Новости

Бојан Јанев DJ Soul Case – „Најдобрите забави се без претенциозност и его, со публика што сака да излезе од комфортот“

јануари 19, 2021

Почетоци со музика Уште од рана возраст, благодарение на мајка ми, бев изложен на доста soul od 80-тите како и RnB од 90-тите/раните 2000-ти години. Како што растев, во…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Архитектките Милојеска, Мицевска и Андонова – „Градскиот ѕид е урбанистички гест и го обвиткува како бедем центарот на Скопје“

јануари 18, 2021

За младите архитекти Ирена Милојеска, Натали Мицевска и Елена Андонова наградата второ место за идејно решение за плоштад во Подгорица, Црна Гора е плод на нивната успешна соработка почнувајќи…

Прочитајте повеќе

Во Новости

Контроверзна детска серија за човек со џиновски пенис ја разбранува данската јавност

јануари 15, 2021

Џон Дилерман е роден со една необична физичка карактеристика, неверојатно голем пенис. Толку голем што со него може да изведува спасувачки операции, да крева знамиња, да поправа велосипеди, па…

Прочитајте повеќе

Во Мода

Наталија Терзија – „Успевам да создадам квалитетни парчиња од dead stock и рециклирани материјали“

јануари 15, 2021

Наталија веќе дванаесет години се занимава со мода, од кои десет како менаџер на проектот Моден Викенд Скопје, а две како дизајнер, стилист и сопственик на брендот „Терзија“. По…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура

Бојан Матејин – „Во секој човек, предмет, момент гледам убавина и уникатност“

јануари 14, 2021

Бојан Матејин е наш избор за соговорник поради многу нешта, но сепак би ги издвоиле неговата креативност, препознатлив уметнички израз и секако неговиот ентузијазам. Графички дизајнер, визуелен уметник кој…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

„Врба“ на Манчевски пред американската публика

јануари 13, 2021

„Врба“ на Милчо Манчевски, кој е македонски кандидат за Оскар за 2021-ва, ќе се прикажува во кината, на телевизии и на стриминг-платформите низ САД. Дистрибутер е „Кино Лорбер“, еден…

Прочитајте повеќе

Во Уметност

Далибор Толевски, фотограф – „Работата и животот во Чикаго ми донесоа нова перспектива“

јануари 12, 2021

Фотографот Далибор Толевски за себе вели дека е љубопитен екстроверт, вечен оптимист, позитивец, човек кој не го држи едно место. Хиперактивен и авантурист секогаш е подлежен на промени и…

Прочитајте повеќе