Во Уметност

Фотографии (како од sci-fi филм) од бруталистички споменици на Балканот

февруари 14, 2020

Фотографот Марк О’Нил на своето патување низ земјите од поранешна Југославија фотографирал голем број споменици од бруталистичката архитектура позната за овие простори. Со уникатна форма, големина и текстура ја…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура

Културна еволуција преку мемиња

февруари 14, 2020

Тинејџерите и младите над 18 години, практично оние од генерација З, создадоа сосема нов културен правец поврзан со технолошкиот напредок, социјалните мрежи и паметните телефони. Новата меме-култура е комична…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура

Што следува по генерација З? Запознајте ја генерација Алфа

февруари 14, 2020

Децата на милениумците овој пат се главен фокус на новите технологии и маркетинг-стратегии. Генерацијата Алфа полека но сигурно го зазема местото на генерацијата З. Со години, медиумите беа фокусирани…

Прочитајте повеќе

Во Мода

7 изгледи на Тимоти Шаламеј на црвениот тепих

февруари 14, 2020

Актерот кој многу брзо стана миленик на Холивуд, Тимоти Шаламеј, има супер стил, без разлика дали за секојдневната улична мода или за црвениот тепих. Вљубеник во костумите, но со…

Прочитајте повеќе

Во Мода

Ќе станат ли здолништата за мажи дел од конвенционалната мода?

февруари 14, 2020

Само пред неколку сезони единствениот маж што носеше здолниште на модните недели беше дизајнерот Том Браун. Но минатото лето на улиците во Париз може да се видат многумина што…

Прочитајте повеќе

Купете го новото електронско издание на
Портрет Магазин