Во Мода, Новости

Вклучете се во предизвикот на Fashion Revolution Мacedonia

април 17, 2020

Дали сте слушнале за негативните последици од брзата мода? Дали сте запознаени со лошите услови во кои работат текстилните работници низ светот? Во рамките на Fashion Revolution Week (20-26…

Прочитајте повеќе

Во Музика, Новости

„Искра“ – Порака од иднината преку музика и анимација

април 16, 2020

„Искра“ е група од 4 млади момци кои велат дека пронашле чип од иднината со многу важни информации. Тие успеале да го декодираат чипот, а информациите до кои само…

Прочитајте повеќе

Во Новости, Убавина

Како да препознаете правилен органски beauty производ?

април 14, 2020

Кога се во прашање производите за нега на кожата веќе сме длабоко навлезени во проблематиката на органската, веганската или природната козметика. Но, како точно да препознаеме вистински органски производ…

Прочитајте повеќе

Во Новости, Уметност

5 филмови што ќе те релаксираат (и можеш да ги гледаш на Нетфликс)

април 13, 2020

My neighbor Totoro Јапонски анимиран фантастичен филм напишан и режиран од Hayao Miyazaki, се разбира во продукција на студио Ghilbi. Едноставна приказна која се одвива во рурална Јапонија, за…

Прочитајте повеќе

Во Новости, Уметност

Must-see филмови за фотографи

април 10, 2020

Фотографијата и правењето филмови одат рака под рака. Некои од најдобрите кинематографери во светот студирале фотографија. Некои од нив, како што се Сем Тејлор Вуд и Антон Корбин, порано…

Прочитајте повеќе

Во Новости, Уметност

Ирма Башеска е нашата фото-инспирација на неделата

април 10, 2020

Карактеристични фотографии од архитектура, градови и секојдневен живот во кои секој детаљ оживува се дело на младата Ирма Башеска. Новинарка со посебна пасија за култура, патување, театар и филм,…

Прочитајте повеќе