Во Живот и Култура, Новости

Сања Спасовска, сноубордерка и државен првак во слалом и велеслалом – „Омилен ми е фрирајдот, кога се пуштам слободно по неистражени падини“

март 16, 2023

Сања Спасовска е дел од репрезентацијата на Македонија во сноубординг и бележи одлични резултати на домашните и на меѓународните трки. Последно, Спасовска настапи на патеките на Скуол, Швајцарија, натпреварување…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Квентин Тарантино ќе го снима последниот филм во неговата кариера

март 16, 2023

Режисерот Квентин Тарантино како што пренесува The Hollywood Reporter го подготвува својот десетти филм, за кој како што има кажано во минатото ќе биде последен. Со години, Оскаровецот Тарантино…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

„Роман на годината“ е „Вистинита но не многу веројатна историја за семејството Пустополски за куќата покрај Вардар и за четирите прстени“ од Влада Урошевиќ

март 15, 2023

Романот  „Вистинита но не многу веројатна историја за семејството Пустополски за куќата покрај Вардар и за четирите прстени“ од академик Влада Урошевиќ (1934, Скопје)   ја доби наградата „Роман на…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Македонскиот филм „Преекспонирано“ ќе се натпреварува на филмски фестивал во Италија

март 15, 2023

Македонскиот филм „Преекспонирано“ на Елеонора Венинова ќе се натпреварува во официјалната главна селекција на фестивалот КинЕст фест 2023 кој ќе се одржи во Катанија, Италија. Ова е трето издание…

Прочитајте повеќе

Во Музика, Новости

Q&A со Нино Флудер – „Се трудам да презентирам колку што е можно поразновидна музика на публиката“

март 15, 2023

Вашето име е синоним за добра клупска музика, техничка подготвеност и одлична забава. Што имаше најголемо влијание врз вашето растење и развивање како диџеј? Како и со секоја професија…

Прочитајте повеќе

Во Новости

Платформа за родова еднаквост: Каков скандал треба да се случи за конечно да се разбудат Лекарската комора и Јавното обвинителство?

март 15, 2023

Нецела седмица по Осмомартовскиот марш, неажурносто правосудство и Лекарската комора јасно порачуваат дека жените во земјава можеби ќе преживеат, но правда тешко дека ќе дочекаат. Платформата за родова еднаквост е…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Џебна револуција: Што значат фустаните со џебови за финансиската слобода на жените?

март 14, 2023

На социјалните медиуми неодамна осамна впечатлива кампања со силна и едноставна порака и со визуелен идентитет: Фустани со џебови за финансиска слобода на жените. Зошто фустани со џебови? Кому му…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Претставата „ГЛУМиЦИ“, промоција на новиот албум на Џака Накот и концерт на„Елементал“ неделава во МКЦ

март 14, 2023

Ова недела Младинскиот културен центар повторно со одлична програмска културна понуда на настани. Утре, со почеток во 20 часот, на репертоарот ќе се одигра победничката претстава на минатогодишниот 47.…

Прочитајте повеќе

Во Новости, Уметност

Се отвора изложбата „За Возбудувачот“, дигитална фотографија од Лука Кекиќ

март 14, 2023

Денес (14.03.2023) во КСП Центар Јадро, со почеток од 20 часот, се отвора изложбата „За Возбудувачот“, дигитална фотографија од Лука Кекиќ.  „За Возбудувачот“, проект на дигитална фотографија од Лука Кекиќ,…

Прочитајте повеќе

Купете го новото електронско издание на
Портрет Магазин