Во Новости, Уметност

5 филмови што ќе те релаксираат (и можеш да ги гледаш на Нетфликс)

април 13, 2020

My neighbor Totoro Јапонски анимиран фантастичен филм напишан и режиран од Hayao Miyazaki, се разбира во продукција на студио Ghilbi. Едноставна приказна која се одвива во рурална Јапонија, за…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура

Славни фотографски имиња позади кои се кријат сексуални предатори

април 12, 2020

Во последните неколку години, со помош на #MeToo движењето, многу модни фотографи беа јавно обвинети за сексуално вознемирување. И покрај тоа што многу модели и други поединци преземаат чекори…

Прочитајте повеќе

Во Новости, Уметност

Must-see филмови за фотографи

април 10, 2020

Фотографијата и правењето филмови одат рака под рака. Некои од најдобрите кинематографери во светот студирале фотографија. Некои од нив, како што се Сем Тејлор Вуд и Антон Корбин, порано…

Прочитајте повеќе

Во Уметност

Човечки фотоапарати

април 10, 2020

Двајца другари, студенти на факултетот на графички дизајн на универзитетот во Кингстон, Велика Британија направиле интересен и необичен проект за фотографија. Лук Еванс и Џош Лејк проголтале по една…

Прочитајте повеќе

Во Новости, Уметност

Ирма Башеска е нашата фото-инспирација на неделата

април 10, 2020

Карактеристични фотографии од архитектура, градови и секојдневен живот во кои секој детаљ оживува се дело на младата Ирма Башеска. Новинарка со посебна пасија за култура, патување, театар и филм,…

Прочитајте повеќе

Во Уметност

Андреј Павлов и неговата уметност од една непрекината линија

април 7, 2020

Андреј Павлов е млад индустриски дизајнер и современ уметник кој ги проучува формите, создавајќи дела од една единствена непрекината линија. Многумина го знаат по изложбата „Skopje Heroes and Buildings“,…

Прочитајте повеќе

Во Убавина

Запознајте ја Моника, нашата Beauty инспирација за оваа недела

април 7, 2020

Нејзиниот специфичен и автентичен изглед  заслужено ја донесе да биде прва гостинка во оваа рубрика. Тоа што има многу таленти плус (еден од нив е што сама си ги…

Прочитајте повеќе

Купете го новото електронско издание на
Портрет Магазин