Социјални медиуми

Архиви

Во Музика

Red Bull SoundClash: Музички дуел кој никого не остава рамнодушен

мај 29, 2023

Ако го барате највозбудливиот музички настан ова лето, тогаш Red Bull SoundClash е дефинитивно настан што не смеете да го пропуштите. Овој музички дуел, во светот се одржува со…

Прочитајте повеќе

Во Уметност

Македонски банкноти во футуристички стил во дизајните на Горан Блажески

мај 29, 2023

Горан Блажески се занимава со графички дизајн од средно училиште преку реплицирање на корици за албуми за некои од неговите омилени бендови и музичари. Неговите дизајни потсетуваат на стари…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

КВИР-ХРОНОПОЛИТИКИ: Историја, афекти, утопии на Викенд на гордоста Скопје од 1 до 13 јуни

мај 29, 2023

Единаесеттото издание на Викендот на гордоста Скопје, кое ќе се одржи од 1 до 13 јуни на три локации низ Скопје: Музејот на современа уметност, МКЦ и КСП Центар-Јадро. Викендот на гордоста е…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура

Конференција „Кршење на табуата: Менструална правда за сите!“ во среда во Холидеј Ин

мај 29, 2023

Здружението за промоција на женската активност Тиииит! Инк. заедно со иницијативата ПЕРИОД.Скопје ја организираат конференција „Кршење на табуата: Менструална правда за сите!“, која ќе се одржи на 31 мај…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Турнири во Guilty Gear, sNES Dragon Ball Z и Yu-Gi-Oh! на Нихон-џи 2.0

мај 25, 2023

Неформалната организација Japan@mk и оваа година одвојува значително внимание и простор во својата подобрена и побогата програма за гејминг делот кој е особено привлечен за младата публика. На второто…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура

Нов дигитализиран начин на донации преку платформата „Направи Повеќе“ – разговор со основачите Марко, Андриана и Александра

мај 25, 2023

Андриана Илиевска, Александра Манолчева и Марко Андонов-Ацев неодамна ја основаа платформата за е-донации „Направи повеќе“. Секој кој што сака да донира пакет со храна и санитарни производи за социјално…

Прочитајте повеќе

Во Новости

Третиот дел од колекцијата Swatch Art Journey посветена на Жан-Мишел Баскијат претставен пред македонската публика

мај 24, 2023

Публиката во Скопје на момент доби можност да го почуствува њујоршкиот нео-експресионизам од осумдесетите, благодарение на претставувањето на третиот дел од колекцијата Swatch Art Journeyпосветена на Жан – Мишел Баскијат. …

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура

Уште едно незаборавно гастрономско искуство- Pop-up Lunch by Alex Pucci, овој пат ексклузивно во Сули-Ан

мај 22, 2023

Полни со пролетна инспирација, разбудени од природата и секогаш водени од желбата да прикажеме нешто поинакво на нашето поднебје, Шеф Alex Pucci повторно организира едно незаборавно гастрономско искуство во…

Прочитајте повеќе

Во Музика, Новости

„Метро“ е песна со која Young Dadi го најавува првото поглавје на албумот “SCORPIUS”, кој ќе излезе на 28.05 (недела).

мај 22, 2023

Со овој проект, Young Dadi цели да ја воодушеви публиката со извонреден спој на звук и несекојдневен визуелен приказ. Овој сингл комбинира заразен drum and bass ритам и невообичаено…

Прочитајте повеќе

Во Мода

Најхрабрите модни комбинации од 2023 NBA Playoffs

мај 22, 2023

Без разлика дали сте фан на НБА лигата, и дали редовно ги следите натпреварите од престојниот плејоф, сигурно на социјалните мрежи сте сретнале барем една фотографија од модните комбинации,…

Прочитајте повеќе

Купете го новото електронско издание на
Портрет Магазин