Во Живот и Култура

Бојан Матејин – „Во секој човек, предмет, момент гледам убавина и уникатност“

јануари 14, 2021

Бојан Матејин е наш избор за соговорник поради многу нешта, но сепак би ги издвоиле неговата креативност, препознатлив уметнички израз и секако неговиот ентузијазам. Графички дизајнер, визуелен уметник кој…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

„Врба“ на Манчевски пред американската публика

јануари 13, 2021

„Врба“ на Милчо Манчевски, кој е македонски кандидат за Оскар за 2021-ва, ќе се прикажува во кината, на телевизии и на стриминг-платформите низ САД. Дистрибутер е „Кино Лорбер“, еден…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Актерката Сара Климоска меѓу десетте европски актерски имиња – Shooting Star за 2021 година

јануари 12, 2021

European Film Promotion оваа година ја избра младата македонска актерка Сара Климоска како една од десетте европски актерски откритија – European Shooting Stars 2021, информираат од Агенцијата за филм…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Авенијата Шанз-Елизе во Париз ќе биде претворена во градина

јануари 11, 2021

Градоначалничката Ен Хидалго даде зелено светло за проектот од 250 милиони евра за да се трансформира најпознатата француска авенија во градина, иако трансформацијата нема да се случи пред 2024…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Повик за приказни за МКЦ во пресрет на неговиот 50-годишен јубилеј

јануари 11, 2021

Младинскиот културен центар објави повик до сите негови сегашни и минати соработници и до поединци што имаат лична или туѓа приказна поврзана со МКЦ да ја раскажат преку писмо…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура

Сакам да ги мотивирам младите девојки да продолжат да чекорат по патот на образованието

јануари 2, 2021

Сибел Бајрам стана позната на македонската јавност по својата амбициозност и упорност, како вистински пример дека девојките и жените од ромската заедница можат и заслужуваат рамноправно да се борат…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Музика

Dj Magija на PMG Recordings за магичен почеток на 2021

јануари 1, 2021

Dj Magija е проект настанат во Март 2020та година, за време на првиот полициски час. Членуваат Андреја Салпе и Теа Шалдева, инаку артисти со долгогодишен стаж во македонската алтернативна…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

МЕЛЕЕМ – „Нашата реалност се сведува на згради коишто немаат однос со улицата и јавниот простор“

декември 29, 2020

Пред неколку години во Скопје и во други градови низ Македонија почнаа да „никнуваат“ урбани интервенции, како на пример во студентскиот дом „Пелагонија“,  како и во Штип, во Битола,…

Прочитајте повеќе

Во Живот и Култура, Новости

Премиера на претставата „Последната лента на Крап“

декември 28, 2020

На 30 декември на малата сцена во МНТ со почеток во 12:00 премиерно ќе биде одиграна монодрамата „Последната лента на Крап“ од Семјуел Бекет, а во изведба, режија и…

Прочитајте повеќе

Купете го новото електронско издание на
Портрет Магазин